Historie Smovey

"ZRAVÍ VE TVÝCH RUKOU"

 

Smovey neboli vibrační kruhy jsou cvičebně-terapeutická pomůcka.

SMOVEY jsou v podstatě dva vibrační kruhy (do každé ruky patří jeden, jak také vyzývá rakouské motto: "Zdraví ve Tvých rukou").

A proč rakouské? Smovey vyvinul po několika letech bádání právě rakouský parkinsonik Johann Salzwimmer, přezdívaný "Salzhans" (Slaný Honza:-). Byl aktivním tenistou a lyžařem, až jednoho dne ho tato zákeřná choroba zaskočila. Jeho stav se prudce zhoršoval, až byl ležícím nesoběstačným pacientem, který se ale rozhodl NESMÍŘIT SE s tímto faktem.

Začal experimentovat s tenisovými raketami, jejichž švihový pohyb mu dočasně pomáhal zlepšovat jeho stav. Postupně připevňoval k raketám hadice, do nichž umísťoval kuličky, které se v nich pohybovaly (pohyblivé těžiště). Pak s přispěním přátel začal používat samotné (uvnitř) vroubkované hadice se čtyřmi ocelovými kuličkami. Hadice byly opatřeny úchopem pro snazší držení. Posléze zjistil, že hadice s vroubkováním a pohybujícími ocelovými kuličkami vytvářejí vibrace, které se přes rukojeť přenášejí do celého těla.

A byla na světě cvičebně-terapeutická pomůcka. Hans je nyní schopen být opět soběstačný, sportuje, řídí auto, dochází na školení se smovey, prostě žije plnohodnotný život, samozřejmě s určitými omezeními.

 

Vývoj SMOVEY