Smovey a Parkinson

Náš SmoveyTeam spolupracuje s

PARKINSON-HELP KLUB PRAHA

https://parkinson-praha.cz/

 

Cvičíme každé pondělí od 14,00 hodin

v Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci

Sámova 7, Praha 10 - Vršovice

 

Cvičení s vibračními kruhy Smovey pomáhá parkinsonikům zmírňovat projevy jejich nemoci, především třes rukou, ztuhlost svalů a poruchy rovnováhy. Pravidelným cvičením je možné výrazně zlepšit jejich zdravotní a psychický stav. Skupinové cvičení při hudbě navíc parkinsonikům zlepšuje náladu, vykouzlí úsměv na rtech a mohou si i zazpívat :-)

 

Co je Parkinsonova nemoc?

Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění.

Parkinsonova nemoc (PN) je chronické, nevyléčitelné, invalidizující onemocnění.
Řadí se do skupiny nemocí charakteristické motorickými systémovými poruchami.

Vznik nemoci
Je zapříčiněn nadměrným odumíráním buněk tvořících dopamin v části středního mozku zvané substantia nigra, která je součástí bazálních ganglií.
Dopamin je látka potřebná k přenosu informací mezi nervovými buňkami. Chybějící látka narušuje správnou regulaci činnosti bazálních ganglií.

Bazální ganglia mají částečně vliv na:
- motorické funkce (kontrolují pohybové schopnosti),
- asociační funkce (hrají roli v rozumových schopnostech),
- limbický systém (hrají roli v emocích).

Parkinsonova nemoc se projeví chybí-li kolem 70% těchto buněk.

Příčiny nemoci
Dnes stále nevíme, co je vlastně příčinou Parkinsonovi nemoci. Jedna z možností ukazuje na genetické predispozice, které v kombinaci s vnějšími vlivy prostředí může negativně působit na lidský organizmus.
Na vznik PN byl prokázán přímý vliv užívání heroinu a jiných toxických látek.
Dalším prokazatelným vlivem se jeví virová mozková infekce či opakované zhmoždění hlavy. Jiné faktory nejsou zcela vědecky podložené.

Prevence nemoci
Jelikož není známa příčina vzniku nemoci, tak není možná ani prevence. Víme-li, že projevem Parkinsonovy nemoci je nedostatek dopaminu, lze podpořit jeho tvorbu vitaminem B6. A kde B6 hledat? V avokádu, bramborách, banánech, rybách a drůbeži. Ženšen, mučenka, kozlík lékařský a česnek mají rovněž pozitivní vliv na činnost mozkových buněk.

Proč k nemoci dochází
Zatím není jasné, proč se buňky produkující dopamin ztrácejí.
Obecně se předpokládá, že jde o vliv více faktorů, které ovlivňují onemocnění. K těmto faktorům se například počítá vliv prostředí, infekce, některé chemikálie, genetika, stárnutí.

Stále však nikdo neodhalil, proč u některých lidí nemoc propukne
a u druhých nikoliv.

V roce 2012 ÚZIS (Ústav zdravotnických informací a statistiky) uváděl v České republice 26.680 nemocných.
Z toho je 10 - 15 % nemocných je Young Onset (onemocní pod 40. rokem věku) a
dalších 15 % onemocní pod 50. rokem věku.

Kdo nemoc popsal
Rok 1817, je rokem, kdy poprvé londýnský lékař James Parkinson popsal nemoc, původně nazývanou třaslavou obrnou později pojmenovanou po svém objeviteli, Parkinsonova nemoc (PN).

James Parkinson

James Parkinson

(11.4.1755 - 21.12.1824)
Anglický lékař a reformátor
Měl zájem o zlepšení celkového zdraví a pohody všech lidí. Psal mnoho článků a esejí.

V roce 1817 popsal a diagnostikoval nemoc, Obrnu třaslavou, která později dostala jméno Parkinsonova nemoc.


11.4. Světový den Parkinsonovy nemoci


Zdroj: https://parkinson-praha.cz/o-nemoci/vznik-a-priciny


Rozhovor (ne)jen o Parkinsonově nemoci

Šéfce Parkinsonova klubu Praha Janě Večlové jsme položili několik otázek o její nemoci a přístupu k ní. Pro mnohé z nás může být pro nás inspirací a též nám tak dát cennou radu, jak se povznést nad všechny malichernosti všedních dní.


Martin: Jani, jak dlouho máš Parkinsonovu nemoc (PN) a čím to u Tebe vlastně začalo?

Jana: Diagnózu PN mám od r. 2005, příznaky od r. 2000. Nemoc u mě začala zhoršenou psychikou, užívala jsem antidepresiva a byla půl roku v pracovní neschopnosti. Cítila jsem značné přetížení organismu, dlouhodobý pracovní stres a tenze do hlavy. V r. 2005 mi na Homolce potvrdili Parkinsonovu nemoc a od té doby se léčím.


Martin: Jakou léčbu jsi doposud podstoupila?

Jana: Běžnou farmakoterapii, která se indikuje na tuto diagnózu. Více než 10 let užívám léky - antidepresiva, antiparkinsonika, léky na štítnou žlázu.


Martin: Proč cvičíš s vibračními kruhy SMOVEY a co Ti to přináší?

Jana: S vibračními kruhy cvičím nejen v našem klubu, ale také ve vodě - AQUAsmovey (cvičí se každý čtvrtek v 18:45 a 19:45 v Plaveckém Areálu Jedenáctka na Praze 11, pozn. red.) Cvičení s kruhy je zajímavé, nevšední a přináší zase nové zkušenosti.


Martin: Jak Ti PN změnila život?

Jana: PN mi hodně změnila život a vše co s tím souvisí. A proto s oblibou říkám - před Parkinsonem a s Parkinsonem. V období "před" jsem byla velmi aktivní člověk, myslím sportovně aktivní - pravidelně jsem cvičila, jezdila na kole, moji kamarádi byli z řad sportovců. Bavila mě práce na zahradě a cestování. V období "s" se vše velmi změnilo... Nyní s odstupem času vím, že jsem velmi brzy zanechala aktivní sportovní činnosti a začala jsem se věnovat charitě. Najednou jsem měla potřebu pomáhat, být užitečná, a tak jsem se zapojila do práce ve Společnosti Parkinson (2006-2014), nyní působím ve sdružení Parkinson Help.  


Martin: Co by si doporučila ostatním Parkinsonikům?

Jana: Parkinsonik by měl zůstat aktivní - pohybově, nepřestávat se udržovat v kondici. Dnes bych se chovala určitě jinak. Ovšem, kdo ví...?


Martin: Držím palce. Děkuji za rozhovor.


Foto: Jana Večlová, Slovensko na kole (soukromý archív Jany Večlové, r. 2006)


Redaktor: Martin Hojda


Zdroj: https://martinhojda.blogspot.cz/2015/05/rozhovor-nejen-o-parkinsonove-nemoci.html